U evidenciju nezaposlenih osoba/tražitelja zaposlenja Hrvatskog zavoda za zapošljavanje mogu se prijaviti tražitelji međunarodne zaštite istekom roka od 9 mjeseci od dana podnošenja zahtjeva o kojem Ministarstvo unutarnjih poslova nije donijelo odluku.
Prijava u evidenciju Zavoda obavlja se prema mjestu prebivališta ili boravišta, a može se obaviti osobno ili putem e- pošte.
Osobna prijava može se obaviti na adresama:
Hrvatski zavod za zapošljavanje, Područna služba Zagreb
- Ulica kralja Zvonimira 15
- Trg hrvatskih pavlina 4 (Malešnica)
- Savezne republike Njemačke 6 (Novi Zagreb)
- Trg Dragutina Domjanića 6 (Sesvete)
Potrebno je priložiti slijedeću dokumentaciju:
- valjanu boravišnu iskaznicu ili iskaznicu tražitelja međunarodne zaštite u slučaju da još nije odobren azil, a ostvareni su uvjeti za rad
- osobni identifikacijski broj - OIB osobe
- potvrda Ministarstva unutarnjih poslova (MUP-a) o stečenim uvjetima za rad u slučajevima kada još nije odobren azil, a ostvareni su uvjeti za rad
- valjanu dokumentaciju o završenom obrazovanju ukoliko posjeduje - ista se može dostaviti i naknadno (po priznavanju)
Prijava u evidenciju obavlja se bez prethodnog naručivanja na info pultu ili kod savjetnika za rad s osobama kojima je odobrena međunarodna zaštita koji je imenovan u svim područnim službama/uredima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.
Prijava putem e-pošte:
Prilikom prijave potrebno je dostaviti popunjenu prijavnicu koja je dostupna
Prijava u evidenciju nezaposlenih osoba i priložiti scan ili fotografiju:
- valjane boravišne iskaznice ili iskaznice tražitelja međunarodne zaštite (ako još nije odobren azil, a ostvareni su uvjeti za rad)
- osobni identifikacijski broj - OIB osobe
- potvrda Ministarstva unutarnjih poslova o stečenim uvjetima za rad u slučajevima kada još nije odobren azil, a ostvareni su uvjeti za rad
Po primitku e-prijave osobu kontaktira savjetnik za zapošljavanje za osobe kojima je odobrena međunarodna zaštita i dogovara termin za prvo individualno savjetovanje na koje će osoba ponijeti preostalu dokumentaciju i prikupljat će se ostali potrebni podaci: opći podaci, informacije o zdravstvenom, socijalnom statusu, obrazovanju, radnom iskustvu, interesu i motivaciji za zapošljavanje i podaci bitni za daljnju suradnju usmjerenu prema obrazovanju ili uključivanju osobe na tržište rada. Savjetnici za profesionalno informiranje i savjetovanje osobama će kroz individualni i grupni rad pomoći u pripremi uspješnog traženja posla i zapošljavanja.
Dokumentacija o stečenom obrazovanju izvan RH
Osobe koje imaju valjanu dokumentaciju o stečenom obrazovanju izvan RH dužne su kod nadležnih tijela pokrenuti postupak za
priznavanje kvalifikacije koji obavljaju različita tijelo ovisno o razini stečenog obrazovanja:
- AGENCIJA ZA ODGOJ I OBRAZOVANJE http://www.azoo.hr/
- AGENCIJA ZA STRUKOVNO OBRAZOVANJE I OBRAZOVANJE ODRASLIH http://www.asoo.hr/
- AGENCIJA ZA ZNANOST I VISOKO OBRAZOVANJE https://www.azvo.hr/hr/
- NADLEŽNA KOMORA (doktori, stomatolozi i sl.)
Osobe koje nemaju valjanu dokumentaciju o stečenom obrazovanju izvan RH trebaju dati izjavu kod javnog bilježnika i predočiti je u obrazovnoj ustanovi. Ukoliko ne postoji mogućnost za dokazivanje prethodnog školovanja, obrazovan ustanova će organizirati upisni test znanja i prema tome odrediti koji razred pristupnik može pohađati.
Priprema nezaposlene osobe za uključivanje na tržište rada
- interaktivne radionice za stjecanje znanja i vještina za uspješno traženje posla – priprema životopisa i motivacijskog pisma te kako se predstaviti poslodavcu u trajanju od 3 sata, koje vode stručni savjetnici za profesionalno savjetovanja i informiranje (na hrvatskom ili engleskom jeziku)
- nezaposlena osoba se može uključiti u obrazovanje financirano kroz
program mjera aktivne politike zapošljavanja u cilju stjecanja stručnih kompetencija ili novog zanimanja. Mjera
Osposobljavanje na radnom mjestu omogućava nezaposlenim osobama u nepovoljnom položaju stjecanje praktičnih znanja i vještina za obavljanje poslova određenog radnog mjesta kroz 4-6 mjeseci nakon čega poslodavac ili obrazovna ustanova izdaju potvrdu o osposobljenosti
Zapošljavanje na otvorenom tržištu rada
Sva slobodna radna mjesta prijavljena Zavodu dostupna su na stranici
burzarada.hzz.hr
Nezaposlene osobe svoj životopis mogu objaviti i u bazi životopisa Zavoda koji će biti dostupan svim poslodavcima koji imaju korisnički račun. Savjetnik upućuje nezaposlene osobe, sukladno njihovim kompetencijama i motivaciji na slobodna radna mjesta, dogovara im sastanak za razgovor s poslodavcem i posreduje pri zapošljavanju.
Obaveze i prava nezaposlene osobe prijavljene u evidenciju nezaposlenih
- aktivno tražiti posao, sudjelovati u savjetovanjima, individualnim konzultacijama i ostalim aktivnostima u svrhu pripreme za zapošljavanje
Savjetnik/ica za zapošljavanje obavlja savjetovanja i redovne individualne konzultacije:
SAVJETOVANJE se provodi kroz intervju s nezaposlenom osobom u svrhu njene pripreme za aktivno traženje posla, definiranja Profesionalnog plana traženje posla ili Sporazuma o uključivanju na tržište rada u slučaju da je osoba dugotrajno nezaposlena, te upoznavanja osobe s aktivnostima i mjerama Zavoda, kao i pravima i obvezama za vrijeme nezaposlenosti.
INDIVIDUALNE KONZULTACIJE obavljaju se na tjednoj razini ili prema dogovoru u svrhu razmjene informacije o aktivnostima traženja posla.
Raspoloživost za rad
Nezaposlena osoba je raspoloživa za rad ukoliko se odaziva na svaki poziv Zavoda radi zaposlenja i pripreme za zapošljavanje. Sa savjetnikom/icom za zapošljavanje definira svoje vrijeme raspoloživosti i daljnju komunikaciju o pripremi i posredovanju pri zapošljavanju.
Nezaposlena osoba ostvaruje određena prava:
- pravo na novčanu naknadu
- pravo na novčanu naknadu u jednokratnom iznosu
- novčana pomoć i naknada troškova za vrijeme obrazovanja
- jednokratna novčana pomoć i naknada putnih i selidbenih troškova
- pravo na mirovinsko osiguranje
- pravo na novčanu naknadu za osobe koje su bile zaposlene u inozemstvu
U Gradu Zagrebu nezaposlene osobe ostvaruju pravo na povoljniji iznos gradskog prijevoza.